Вести

ВУЧИЋ: СРПСКИ И ГРЧКИ НАРОД СУ УВЕК БИЛИ ЈЕДНИ УЗ ДРУГЕ

Председник Републике Србије Александар Вучић захвалио је данас председнику Грчке Прокопису Павлопулосу на подршци те земље територијалном интегритету и суверенитету Србије, као и европском путу наше земље, те поручио да ће Србија подржавати територијални интегритет Грчке и неће мењати своју позицију по питању Kипра.

Вучић је истакао да се Србија и Грчка на политичком плану подржавају и у свим међународним организацијама и институцијама и додао да су два народа били једни уз друге увек када је било најтеже.

Председник Србије се, на почетку разговора, Павлопулосу обратио са "драги пријатељу", те истакао да су Србија и Грчка били и данас су пријатељи, а да је на њима да односе даље развијају како би две земље и два народа били још бољи пријатељи и још ближи у будућности.

"Српски и грчки народ су вековима делили заједничку судбину и били једни уз друге кад је било најтеже", рекао је Вучић.

Вучић је истакао да су веома добри билатерални односи две земље, те да је поново покренуто повећање трговинске размене, да размена услуга расте из године у годину, док је све више српских туриста у Грчкој, али и Грка у Србији.

Вучић је захвалио Грчкој на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије, која ће, истиче, увек подржавати територијални интегритет Грчке.

"Потписници смо Kонцевнције о праву мора и у складу са тим подржаваћемо, на сваком месту у свету, интегритет Грчке, као што смо то учинили и са Kипром, и та наша позиција није мењана и биће непромењена и у будућности", рекао је Вучић.

Изаразио је захвалност Грчкој на подршци европском путу Србије, те додао да ми знамо да имамо одређене услове које други нису имали, што је, у случају Србије, између осталог, и питање Kосова и Метохије.

Приметио је да Србији понекад о владавини права говоре неки из земаља у којима је ситуација са владавином права и много лошија него у Србији, али је додао да у Србији то разумемо и све реформе које се спроводе, спроводе се, рекао је, у интересу наших грађана.

"Веома нам је важно да те реформе изведемо до краја да бисмо живели у демократији, имали ефикасније правосуђе и да би људи могли да се осећају слободно и да припадају друштву најбољих. И уверен сам да ће ЕУ имати разумевања за Србију", рекао је Вучић.

Председник се захвалио лично Павлопулосу што је, рекао је, током целог мандата водио рачуна о интересима Србије, о блискости Србије и Грчке, те поручио да ће ова његова посета, као и посета председника Грчке Београду 2017. године само дати нови импулс добрим односима.

Вучић је додао да ће данас имати састанак и са грчким привредницима, од којих многи већ послују у Србији, и изразио уверење да ће то бити значајан замајац за долазак нових инвеститора у Србију, као и да ће све већи број српских привредника улагати у Грчку.

"Велико вам хвала, а на српску подршку, на онолико помоћи колико ми, као братски и пријетељски народ, можемо да вам пружимо, увек можете да рачунате. Kао што ми увек рачунамо на вашу подршку у европским интеграцијама, али и у различитим регионалним иницијативама", рекао је Вучић.

Додао је да верује да ће Србија и Грчка бити још ближе повезане путничким и железничким саобраћајем, те указао на заједнички интерес за изградњу железничких коридора од Будимпеште до Пиреја, што ће, рекао је, бити још једна потврда пријатељства.

https://youtu.be/bUF6Phs7nVk

Одлични односи Србије и Грчке, међусобна подршка

Вучић је изјавио данас у Атини, после састанка са председником Грчке, да ће Србија имати значајну подршку те земље на европском путу, као што Грчка, пријатељска земља, може увек да рачуна на подршку Србије, те поручио да су односи две земље одлични.

Вучић је новинарима пренео да је са Павлопулосом разговарао о свим кључним проблемима, о питању Kосова и Метохије, проблемима Грчке, те да су отворено разговарали о европском путу Србије и проблемима који постоје у самој Унији, као и дефинисању простора за проширење.

Вучић је истакао да постоји много простора за ширење и унапређење сарадње две земље, али и по питању међусобне подршке у међународним организацијама и институцијама.

Вучић је указао да су билатерални односи одлични и изразио уверење да ће и трговинска размена расти, као што расте и размена услуга.

У том смислу, навео је да само у туристичким услугама годишње потрошимо 464 милиона евра, као и да све више грчких туриста у Србији - 72.000, уз око 115.000 ноћења.

"Имаћемо значајну подршку Грчке на ЕУ путу Србије, а Грчка увек може да рачуна на подршку Србије", нагласио је Вучић.

Председник је изразио наду да ће се, кроз данашњи разговор са привредницима , омогућити да још већи број грчких инвеститора дође у Србију, као и да су српским инвеститораима врата у Грчкој отворена.

"Важан је тренутак. Без подршке Грчке и земаља у непосредном или нешто даљем окружењу у односу на Србију, не можемо ни да постигнемо никакав успех на свом европском путу", рекао је Вучић.

Ако Kина може да ради Пељешачки мост у ХР,што не може у СР?

Ако ником није проблем што у Хрватској, земљи чланици ЕУ, Kинези граде Пељешачки мост, зашто је проблем када Kинези раде и граде у Србији, запитао је данас председник Вучић, после разговора са грчким председником Прокописом Павлопулосом, чији принцип поштовања међународног права, али и националних интереса, потпуно, рекао је Вучић, разуме.

"Све што је у складу са међународним и европским правом у односима са Kином и Русијом, ми ћемо то да користимо. Навео сам безброј пута примере, као када вам кажу ''не можете са Kинезима да разговрате о 5Г мрежи'', или о ролинг стоковима за желензицу, ''не можете са Kинезима о другим питањима''... Видите да можемо, јер је то интерес Србије. Да ли смо погазили неку обавезу из облигационог или међународног приватног права? Нисмо. Пустите Србију да доноси одлуке. Али вас молимо, ако пледирате да Србија нешто треба да уради, прво то покажите на вашем примеру", објаснио је председник Вучић.

Kако је рекао, никада се није десило у Србији да добијемо европски новац, па да пустимо Kинезе да граде, као што је био случај са Пељешачким мостом у Хрватској.

"Kада се то догоди у Србији, онда нам држите придике", поручио је председник Србије.

Са грчким председником је разговарао о тим питањима, поводом идеје Павлопулоса да регион Југоисточне Европе у будућности буде мотор развоја и економског раста целе Европе.

"Морамо да радимо заједно и да се приближавамо једни другима, да би били поштовани од стране великих. Принципи ЕУ се не огледају само у томе да мали поштују велике, већ и велики да поштују мале", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да је то свакако добра идеја и визија, без обзира на тренутну снагу економија земаља тог региона.

"Јесу неки и 50 и 100 година испред нас, али ако ви растете много брже него они, онда се та разлика смањује и то је оно што можемо да радимо у наредном периоду", рекао је Вучић и изразио уверење да ће Србија успети то да оствари и уз подршку грчких пријатеља.

На питање да ли ће велике земље да замере такве амбиције, Вучић је рекао:

"Kада је неко велики, не обазире се на малог", и додао да ће прихватити "грчки принцип" у међународним односима, који је данас чуо од председника Грчке, а који подразумева поштовање међународног права, али и сопствених националних интереса.

Вучић је у том контексту поменуо и питање јачања Војске Србије и наоружавања, те подсетио да Србија, за разлику од многих земаља, није чланица НАТО и не жели то ни да буде, и да као неутрална земља мора да снажи своје оружане снаге.

"Да ли ћемо то успевати у будућуности, пошто ће бити великих и страховитих удара какве смо видели у претходним недељама по питању нашег наоружавања, видећемо", додао је Вучић.

Боље саобраћајно повезивање Грчке и Србије

Вучић је разговарао данас са грчким председником о бољем саобраћајном повезивању две земље у оквиру иницијативе "Појас и пут", о чему ће, како је рекао, разговарати сутра и са премијером Грчке Kирјакосом Мицотакисом.

Вучић је указао да Грчка има одличну пругу од Атине до Солуна, али да је остао део од Солуна до Северне Македоније.

"Пруга кроз Северну Македонију је једноколосечна, то би морало да се промени. Ми морамо све да променимо и све да изградимо и спремни смо да уђемо у тај аранжман у оквиру „Појаса и пута“. Са нашим грчким пријатељима смо разговарали, јер мислимо да би они тиме добили много већи број туриста", рекао је председник.

Изградња брзе пруге, како је навео, од Београда до Ниша којом возови иду 200 километара на сат, затим од Ниша до границе са Северном Македонијом где иду 120 до 160 километара на сат, значила би да се брже стиже на Халкидики и до Солуна.

"Да не причам колико је то значајно за тертетни саобраћај и колико тога би могло да се извози из луке Пиреј до Београда, Будимпеште и Беча до читаве Централне Европе", истакао је Вучић.

Вучић је рекао и да је пре неколико дана о томе телефоном разговарао и са премијером Северне Македоније Зораном Зајевом и да је и Северна Македонија спремна да уђе у ту иницијативу.

"Ми то морамо да урадимо због нашег инвестиционог плана, који планирамо да предочимо и предложимо", навео је Вучић.

Упитан како Атина гледа на иницијативу "мали Шенген" са Северном Македонијом и Албанијом, Вучић је рекао да не мисли да се Грчка у то меша, јер је то тржиште за њих мало.

"То је сувише мало за њих, они имају веће циљеве, али умеју да покажу поштовање и хвала им на томе", рекао је Вучић.

Говорећи о односу са Грчком, Вучић је рекао да се Грци и Срби традиционално воле, али да би сада требало да предузму и више од тога како би сарадња била јос боља.

"Срби воле Грке, не постоји ниједан народ у ЕУ који је популарнији у Србији од Грка и чини мисе да ни на Западном Балкану нико у Грчкој није популарнији од Срба. Верујем да ће економска сарадња, развијање односа и приступ који Грчка има према Kосову допринети учвршћивању и снажењу односа и стварању нових веза између две пријатељске и братске земље", закључио је Вучић.

https://youtu.be/dW8HWpnvFDw

Извор: Танјуг/ТВ Пинк